//Українські фільми принесли рекордну суму

Українські фільми принесли рекордну суму

У 2023 році фільми українського виробництва принесли в держбюджет рекордну суму коштів — 31,4 млн грн. Це заробіток від реалізації майнових прав на фільм. Цьогоріч сума більша, ніж за останні чотири роки.

Про це йдеться у звіті Держкіно, передає Forbes.

Так, за десять місяців 2023 року Держкіно отримало 31,4 млн грн від реалізації прав на фільми, що в 4,5 раза більше, ніж торік. Це відсоток прибутку від комерційного використання фільму, коли Держкіно фінансово підтримує його виробництво. Розмір відсотка завжди різний: його фіксують у договорі між продюсерами та держорганом. Гроші надходять до спецфонду Держкіно.

Причиною такого зростання є вихід у прокат фільмів, на які були великі сподівання, пояснила продюсерка та співзасновниця Української кіноакадемії Юлія Сінькевич.

Загальна сума повернутих Держкіно коштів за останні п’ять років складає 91 млн грн. Водночас сама держава інвестує у фільми мільярди. Станом на листопад 2022 року у виробництві перебувало 137 фільмів із загальною сумою держпідтримки 1,5 млрд грн.

Які фільми найкраще «заробили»?

Найбільше у 2023 році повернула коштів «Мавка. Лісова пісня» — 12,4 млн грн, що складає 40% від усіх виплат, які отримало Держкіно протягом року за реалізацію прав на фільми. На виробництво «Мавки» Держкіно виділило 49,5 млн. Впродовж 8 місяців в українському та світовому прокаті мультфільм зібрав 155,7 млн грн. «Мавку» продали на понад 20 територій, а 1 грудня вона вийде на Netflix.

На другому місці — фільм «Люксембург, Люксембург», який повернув державі 6,3 млн грн. У нього Держкіно вклало 20 млн грн. Фільм потрапив у топ-10 найкасовіших українських стрічок, зібравши в прокаті 34,3 млн грн.

Третю сходинку посіла воєнна драма «Снайпер. Білий ворон» (2022), яка принесла Держкіно цьогоріч 2,2 млн грн, а торік — понад 940 тисяч грн. Держава інвестувала у фільм майже 24 млн грн — це 80 % загальної вартості виробництва фільму. Касові збори склали 5,2 млн грн.

А от історичний екшн «Довбуш», у який держава вклала 65 млн грн, повернув лише 1,9 млн грн. Хоча в загальному прокаті фільм зібрав 62 млн грн.

За останні 5 років найбільшу суму Держкіно приніс фільм «Студії Квартал 95» — «Я, ти, він, вона». Впродовж тривалого часу стрічка була найкасовішим українським фільмом, бо зібрала 71 млн грн за весь час прокату. У березні 2023-го титул відійшов «Мавці».